Uncategorized

Како правилно да испланирате забава: чекор-по-чекор водич за организирање на прекрасна забава

Планирате забава, но не знаете од каде да започнете? Отстранете ги нагаѓањата од вашето планирање со нашата листа за проверка за планирање забави што е лесна за следење. Нашите експерти ги поставија основните чекори за да ви помогнат да организирате незаборавен настан без да се потите. Оставете го стресот зад нас со нашата сеопфатна листа за проверка на планирање на забави и започнете ја забавата!

Check list за планирање забави:

Еден месец пред забавата или повеќе:

 • Изберете датум и време
  Имајте на ум датум, но не се ограничувајте на само еден ден. Бидете флексибилни и проверете дали најважните гости се достапни за вашиот избран датум. Ако имате омилено место каде што сакате да го организирате вашиот настан, исто така е добро да проверите со местото претходно за да видите дали тие се достапни за изнајмување на вашиот избран ден.
 • Одлучете за тема
  Одлучете каков тип на забава сакате да организирате и соодветно резервирајте/декорирајте го вашето место.
 • Планирајте ја вашата листа на гости
  Започнете да одлучувате кого сакате да поканите, имајќи на ум дека очекуваниот одѕив е обично околу 70-80%.
 • Одредете го вашиот буџет
  Бидете реални и концентрирајте се на тоа каде сакате да заштедите.
 • Резервирајте забавни додатоци
  Диџеи, бендови и фото кабини се сите популарни опции – само погрижете се однапред да му кажете на менаџерот на местото на настанот што планирате.
 • Организирајте домашно готвење или ангажирајте кетеринг услуга
  Разгледајте ги потребите на сите. Дали вашите гости имаат алергии или посебни барања за исхрана? Ако вие ја преземате одговорноста за готвењето, смислете мени кое лесно се подготвува и ќе ги собере сите ваши гости. Ако користите надворешни угостители, не заборавајте да ги известите за сите важни детали пред да почнат да предлагаат мени.
 • Поканете ги вашите гости
  Вашите покани треба да ги вклучуваат датумот и времето, кодот на облекување и темата за забава. Покрај хартиените покани, можете да креирате и специјална страница за настани на социјалните медиуми, како што е Фејсбук. Ова ќе ги инспирира вашите гости уште повеќе и ќе помогне да се создаде бум околу вашата забава, а се надеваме дека ќе го максимизирате вашиот одѕив.

Три недели пред:

 • Планирајте ги деталите
  Истражувајте на Pinterest, блоговите и списанијата за идеи за декорација и забави кои се поврзани со вашата тема.
 • Смислете програма
  Обидете се да смислите груб распоред за вашата забава. Освен што ќе провери дали имате доволно активности за вашиот настан, ќе ви даде и општ преглед за тоа како забавата треба да напредува.
 • Поставете ги вашите нарачки
  Откако ги направивте вашите големи нарачки, сега е време да се фокусирате на малите нешта. Торта, украси и слично.
 • Направете план за седење, доколку е потребно
  Ова е добро да се размисли ако имате повеќе од 50 гости. Погрижете се да ги сместите луѓето рамномерно помеѓу оние што ги знаат и оние што не ги знаат, за да се обидете да поттикнете мешање.

На денот на забавата:

 • Започнете ја забавата пред да започне вистинската забава
  Ако сте во контакт со вашите гости на социјалните мрежи, би било убаво да им порачате утрото на забавата со некои совети во последен момент, на пр. ажурирања за времето. Исто така, потсетете ги за деталите од вашата забава и обидете се да создадете возбуда со тоа што ќе дадете закачки и ќе ги охрабрите да го покажат својот најдобар став.
 • Украсете
  Време е да му дозволите на вашиот внатрешен дизајнер на ентериер да дивее! Поставете цветни аранжмани и поставете го осветлувањето, масите, местата за сервирање и подиумот за танцување. Запомнете да не ги дувате балони 1-2 часа пред вашиот настан!
 • Поставете ја вашата музика
  Повторно проверете дали вашата листа на музика е во ред и проверете ја звукот за да избегнете непријатни рани тишини.
 • Пречекајте ги вашите гости!
  Запомнете дека сте тука и да се забавувате! Пречекајте ги гостите со насмевка и ентузијазам за да го дадете тонот за остатокот од ноќта.
 • Опуштете се и уживајте
  Сè додека сте претходно организирани, не треба да има многу проблеми што се појавуваат за време на забавата, затоа обидете се да се опуштите и да уживате во тоа. Ако вашите гости видат дека сте преоптоварени, тоа може да ги уништи и да ја затапе атмосферата. Ако можете да си го дозволите тоа, секогаш е можно да им го оставите на професионалците и да ангажирате и промотор на забава. Само запомнете дека ваш главен приоритет е вие и вашите гости да бидете среќни и да уживате во ноќта!