Коктели

Негрони – Класичен аперитив со необичен вкус

Појавувајќи се во првата половина на 20 век, коктелот Негрони брзо се здобил со признание не само кај италијанците, туку и кај жителите на другите европски земји.

Неговиот богат вкус ќе ви го отвори апетитот за со сласт да го консумирате последниот оброк во денот, а неговиот изглед на полиран рубин ќе ви го привлече погледот како со магнет. Негрони е краток пијалок што се служи непосредно пред јадење односно како аперитив. Поради својот состав, пијалокот е во состојба да го разбуди апетитот.

Коктелот Негрони беше вклучен во рејтингот на светските коктели според Меѓународната асоцијација на бармени.

 

Историја на коктелот

Коктелот е измислен во Италија, во познатиот италијански „град на темјанушки“ – Фиренца. Овој пијалок се појави благодарение на грофот Камило Негрони и шанкерот Фоско Скарсели. Веднаш по дипломирањето на военото училиште, аристократот Камило заминал за САД, каде што успеа да се запознае со прекрасен пијалок – џин. Додека бил во САД, тој станал зависник од џин со популарниот коктел „Американо“ во тие години, составен од сода вода, мартини росо и кампари горчливи.

Од кога се вратил во својата родна држава, еден ден, седејќи во кафичот Касони, Камило побарал од шанкерот да додаде џин во коктелот Американо, но да не го разреди газираниот сок.

Шанкерот го исполнил барањето, истовремено заменувајќи ја традиционалната американска декорација на лимон со портокал. Оттогаш, коктелот Негрони се здобил со слава. Семејството на грофот дури основа своја дестилерија, каде што почнаа да произведуваат оригинален коктел од индустриско ниво. Овој пијалок се продаваше под брендот „Антико Негрони 1919“ и беше првиот коктел подготвен и продаден комерцијално.

 

Состав и рецепт

Составот на коктелот е едноставен. Потребните состојки се:

  1. 30мл слатко црвен вермут
  2. 30мл горчливо, традиционално Кампари
  3. 30мл сув џин
  4. парче портокал за декорација

 

Подготовка

Во шејкер ставете неколку коцки мраз и додајте ги џинот, вермутот и Кампарито. Промешајте 10 секунди. Во претходно разладена чаша прецедете ја течноста од шејкерот. Чашата може да биде или ниска и широка или чаша за мартини.

Ставете во коктелот тенко парче портокал и послужете веднаш.

 

Негрони има неколку негови варијации:

  • Американо – газирана вода наместо џин.
  • Негроски – вотка наместо џин.
  • Негрони збаљато (или т.н погрешно негрони) – газирано вино наместо џин.